fbpx

Maseczka- jak uszyć – wykrój i tutorial

Przyszło nam żyć w takich czasach, że maseczka stała się obowiązkowym elementem odzieży.

W tym czasie powstało mnóstwo tutoriali i szablonów na różne maseczki. Sama z kilku korzystałam. Od początku wybuchu epidemii uszyłam już bardzo dużo maseczek o różnych kształtach. W końcu udało mi się uszyć taką, która jest mega wygodna i można w niej spędzić więcej niż kilka minut. Uszyta jest ze sztywnego płótna bawełnianego. Miękka tkanina nie sprawdzi się zbyt dobrze, ponieważ zapada się przy oddychaniu.

Pobierz szablon i wydrukuj. SZABLON DO POBRANIA

Krok po kroku.

 1. Przygotuj szablon. Pamiętaj, aby przy drukowaniu wybrać opcję drukuj rozmiar rzeczywisty oraz dla pewności porównaj czy kwadracik kontrolny ma wymiar 1 cm, dzięki temu będziesz wiedziała, czy wydruk jest w odpowiedniej skali.
 2. Korzystając z szablonu wykrój 4 elementy maseczki a jeżeli chcesz by maseczka była dwustronna to wykrój 2 elementy z jednej tkaniny i 2 z drugiej.
 3. Po wykrojeniu wszystkich elementów zabierz się za szycie.  Moje maseczki często mają jakiś haft. Możesz do tego wykorzystać wzory, które masz w swojej maszynie. Przynajmniej na coś się przydadzą, bo przyznaj, że rzadko z nich korzystasz. dzięki temu łatwiej będzie ci zakładać maseczkę odpowiednio. Haft najlepiej robi się przed szyciem. Zszyj  2 elementy maseczki  po środku szwem szerokości 0,7cm.

  elementy maseczki, pokazanie jak szyćć
  maseczka, kurs, tutorial
 4. W ten sposób uszyj wierzch i spód maseczki. Dla lepszej układalności  przestebnuj szwy.
 5. Masz już gotowe dwa elementy maseczki czas na przyszycie gumek. W maseczce dla kobiet kroję dwa kawałki gumki o długości 20cm. Jeżeli szyję maseczkę dla mężczyzny to gumka ma długość 22cm, a dla dzieci kroję gumkę 18cm. Jeżeli szyjesz więcej maseczek, to proponuję, abyś najpierw uszyła jedną i sprawdziła, czy długość gumek ci odpowiada, bo to zależy jaką masz gumkę. Gumki przyszyj do wierzchu, przykładając je do prawej strony tkaniny, w miejscu nacinek. Mocuj ją kilka razy, aby nie wyrwała się przy użytkowaniu. Szyjąc gumki pamiętaj aby ich nie obrócić przy szyciu.

  sposób przyszycia gumek do maseczki
  maseczka, tutorial, kurs
 6. Kiedy gumki są już przyszyte czas połączyć maseczkę w całość. Złóż wierzch i spód prawymi stronami do siebie i zszyj  krótsze końce maseczki.

  sposób łączenia elementów maseczki.
  maseczka, kurs, tutorial
 7. Czas na rogi. Krótsze boki są już zszyte, więc złóż  ten szew do środka  w miejscu szycia i zszyj górną część maski, jak doszywasz do końca, to złóż drugą stronę.

  zszywanie rogów w maseczce
  maseczka, kurs, tutorial
 8. Dół maseczki zszyj zostawiając 2 – 3cm  otwór do wywinięcia maseczki na prawą stronę.

   zszyta maseczka gotowa do wywrócenia
  maseczka, kurs, tutorial
 9. Zacznij wywracać maseczkę. Rogi złóż jeszcze raz w kwadrat, dzięki temu po wywinięciu będą się ładnie układały. Warto zapamiętać ten sposób odszywania rogów, bo może się wam przydać przy innym szyciu.
 10. Maseczkę wywróć na prawą stronę, następnie przy pomocy grubej igły popraw  rogi i palcami ułóż równo krawędzie maseczki. Przestebnuj maseczkę dookoła na szerokość 1 lub 2 mm, dzięki czemu zaszyjesz dziurę przez którą wywróciłaś maseczkę.
 11. Teraz jeszcze prasowanie i maseczka jest gotowa.

  maseczka z haftem śnieżynki
  maseczka, kurs, tutorial

Maseczkę możesz sobie uszyć, lub kupić gotową w sklepie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top